niedziela, 23 września 2012

ZUPA BOTWINKOWA



ZUPA BOTWINKOWA

Porcja na 3 – 4 osoby

Produkty potrzebne do wykonania:

·         botwinka 3 pęczki
·         młode buraki ćwikłowe 1 pęczek
·         ziemniaki 3 sztuki duże
·         jajka 6 lub 8 sztuk
·         woda osmotyczna 1000 mililitrów

Przygotowanie zupy botwinkowej:

Botwinkę dokładnie wymyć, pokroić nożem i przełożyć do naczynia w, którym będzie się gotować. Ziemniaki, buraki ćwikłowe obrać, pokroić w kostkę i przełożyć do naczynia z botwinką. Naczynie napełnić 1000 mililitrów wody i postawić na źródle ciepła do gotowania.
Jajka dokładnie umyć pod bieżącą ciepłą wodą i postawić w naczyniu na źródle ciepła do gotowania na twardo.
Botwinkę gotować aż ziemniaki, buraki ćwikłowe będą miękkie. Jajka po ugotowaniu wystudzić, obrać ze skorupek i podawać wraz z botwinką.

niedziela, 16 września 2012

SURÓWKA WARZYWNA



SURÓWKA WARZYWNA

Porcja na 3 – 4 osoby

Produkty potrzebne do wykonania:
·         rzodkiewka 2 pęczki
·         szczypior z cebulką 2 pęczki
·         natka pietruszki 4 pęczki
·         kalarepa średnia 2 sztuki
·         ogórki gruntowe 3 sztuki
·         por średni 2 sztuki
·         marchew 2 pęczki
·         pomidory gruntowe 2 – 4 sztuki
·         rzodkiew biała 1 – 2 sztuki
·         oliwki z migdałami 1 mały słoik
·         ocet balsamiczny mała łyżeczka
·         siemię lniane mielone 1 duża łyżka
·         ćwierć niedużej kapusty
·         sól morska 8 gram

Przygotowanie surówki warzywnej;

Kapustę drobno poszatkować, posolić 1 łyżeczką solo morskiej i dobrze ugnieść. Rzodkiewkę, marchew, rzodkiew białą starannie umyć, kalarepę umyć i obrać, a następnie rozdrobnić na tarce lub w robocie kuchennym na średnich oczkach i dodać do kapusty, wymieszać. Natkę pietruszka, szczypior, por starannie umyć, a następnie posiekać nożem. Pomidory, ogórki dokładnie umyć, obrać i pokroić w kostkę nożem. Oliwki odsączyć z wody i pokroić nożem w krążki. Wszystkie produkty dokładnie wymieszać drewnianą łyżką, dodać łyżeczkę octu balsamicznego i łyżkę zmielonego siemienia lnianego, dokładnie wymieszać i potrawa jest gotowa do spożycia. Pomidory gruntowe do czasu kiedy będą dostępne możemy zastąpić pomidorami całymi z dodatkiem sosu pomidorowego z puszki. Sałatkę należy spożywać zaraz po przyrządzeniu, na przykład na śniadanie.

sobota, 8 września 2012

CHLEB ZE SŁONECZNIKIEM NA ZAKWASIE



CHLEB ZE SŁONECZNIKIEM NA ZAKWASIE

Dwa bochenki pieczone w keksówkach o wymiarach 30 x 12 x 8

Zaczyn:
·         woda osmotyczna przegotowana o temperaturze 30ºC do 40ºC w ilości 550 mililitrów
·         mąka żytnia razowa typ 2000 w ilości 500g
·         zakwas żytni w ilości 220g

PRZYGOTOWANIE ZACZYNU

Do miski odmierzyć 550 mililitrów wody osmotycznej przegotowanej o temperaturze 30ºC do 40ºC dodać 500g mąki żytniej razowej typ 2000 dokładnie wymieszać, przykryć lnianą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce no 8 do 10 godzin.
Po tym czasie dodać 220g aktywnego zakwasu żytniego i dokładnie wymieszać, przykryć lnianą ściereczką i odstawić w cieple miejsca, aby zaczyn zaczął dobrze fermentować.
Po upływie 8 do 10 godzin zaczyn jest puszysty, gotowy do mieszania ciasta właściwego.

CIASTO WŁAŚCIWE

·         cały zaczyn wcześniej przygotowany
·         woda osmotyczna przegotowana o temperaturze 30ºC do 40º w ilości 600 mililitrów
·         mąka żytni razowa typ 2000 w ilości 200g
·         mąka żytnia typ 720 w ilości 700g
·         sól morska 12g
·         słonecznik łuskany 320g

PRZYGOTOWANIE CIASTA WŁAŚCIWEGO

Do zaczynu dodać 600 mililitrów wody osmotycznej przegotowanej o temperaturze 30ºC do 40ºC i bardzo dokładnie wymieszać obydwa składniki. Następnie dodać 200g mąki żytniej razowej typ 2000, 700g mąki żytniej typ 720, 12g soli morskiej, 320g słonecznika łuskanego. Wszystkie produkty dokładnie wymieszać robotem do mieszania ciasta chlebowego, lub drewnianą łyżką. Ciasto będzie dosyć luźne.
Foremki do pieczenia typ keksówka o wymiarze 30 x 12 x 8 wysmarować smalcem i posypać bulką tartą lub otrębami pszennymi. Do tak przygotowanych foremek przełożyć drewnianą łyżką ciasto chlebowe, równomiernie rozprowadzić, przykryć lnianą ściereczką i odstawić do wyrośnięcia. Ciasto w foremkach będzie wyrastało od 3 do 6 godzin zależnie od temperatury pomieszczenia w którym rośnie. W tym czasie ciasto powinno podwoić swoją objętość. Wyrośnięte ciasto posmarować za pomocą pędzla do wypieków z włosia naturalnego po wierzchu roztrzepanym białkiem lub wodą, a następnie posypać wierzch chleba ziarnami słonecznika. Piekarnik rozgrzać do temperatury 230ºC.
Do nagrzanego piekarnika wstawić foremki z ciastem chlebowym i piec przez 20 minut w temperaturze 230ºC, a następnie zmniejszyć temperaturę do 200ºC i piec chleb przez 30 do 40 minut. Po upływie czasu przeznaczonego na pieczenie należy sprawdzić patyczkiem czy chleb jest dobrze wypieczony. Jeżeli do patyczka nie przykleiło się ciasto to jest to oznaka, ż chleb jest dobrze wypieczony. Wyjąć chleb z piekarnika, a następnie z foremek, umieścić na kratce do studzenia. Wierzch chleba posmarować wodą osmotyczną za pomocą pędzla do wypieków z włosia naturalnego i pozostawić do całkowitego wystygnięcia.